Nepodceňujte všadeprítomné riziko požiaru

požární čidla

Ak máte novostavbu alebo ste rekonštruovali po roku 2008, iste vám doma nechýba detektor CO alebo požiarne čidlá. Práve o týchto užitočných zariadeniach bude dnešný článok.

Plyn je síce v mnohých ohľadoch užitočný, ale existuje aj niekoľko rizík s ním spojených. Medzi tie najzákladnejšie patria:

 • výbuch,
 • otrava,
 • udusenia (nedostatok kyslíka).

Zemný plyn, ktorý je privedený do domácností je odorizovaný. To znamená, že je "opatrený" zápachom, ktorý upozorňuje na jeho prítomnosť. Väčšina populácie dovedie svojim čuchom rozoznať aj veľmi malú koncentráciu plynu vo vzduchu, však na to nedá spoliehať. Existuje aj skupina ľudí, ktorí majú zníženú citlivosť a tí sú ohrození.

Detekcia úniku zemného plynu

Ako som už spomenul, v domácnostiach sú najčastejšie úniky práve zemného plynu zo spotrebičov a spojov medzi nimi. Dôvodom je najmä fakt, že sa sporákom dá pomerne jednoducho hýbať, a tak možno spoj poškodiť. Ďalšou príčinou môže byť samovoľné zhasnutia plameňa opäť na sporákoch alebo ohrievačoch vody. Veľmi nepravdepodobným je však únik z rozvodného systému vo vnútri budovy, pokiaľ však nedôjde k výraznému zemetrasenia.

Požiarne čidlá

Rovnako ako detektory na plyn sú v domoch detektory požiaru. Tie fungujú na niekoľkých základných princípoch. Ide o:
dymový - poplach pri zvýšenej koncentrácii dymu v izbe
teplotné - poplach pri prekročení nastavenej teploty v izbe
termodiferenciálny - poplach pri prudkom náraste teploty

Kde detektor umiestniť?

Správne umiestnenie detektoru úniku zemného plynu je v priestoroch, kde je samotný únik najpravdepodobnejší. V domácnostiach to môžu byť napríklad:

 • kuchyne,
 • práčovne s ohrievačom vody,
 • kúpeľne,
 • kotolne.

Keďže je plyn ľahší ako vzduch, chová sa tak, že zapĺňa miestnosti nad úrovňou úniku. Nie vždy je tomu tak, ovplyvniť tento jav môže napríklad zdroj tepla alebo tiež vetranie. Z toho vyplýva, že detektor úniku plynu musíme inštalovať práve nad úrovňou možného zdroja úniku a 0,3 m od stropu.

požární čidla

Kde detektor byť nesmie?

Pri revíziách sa technici stretávajú tiež s veľmi neodbornou inštaláciou, ktorá tak celý detektor vyraďuje z prevádzky, čo ohrozuje na životoch obyvateľov danej domácnosti. Detektor nie je možné inštalovať:

 • v priestore za záclonou,
 • v blízkosti dverí alebo okien,
 • v blízkosti odsávače,
 • v priestore s veľkými výkyvmi teplôt,
 • v prašnom alebo vlhkom prostredí.
Joomla SEF URLs by Artio

Jaká abraziva se používají na pískování?

abraziva na pískování

Zajímají vás různé informace v oblasti zpracovatelského průmyslu? Slyšeli jste již někdy o pískování? Tento článek přibližuje, proč je pískování a jeho kvalita velmi důležitá, jak probíhá, jaká abraziva na pískování existují a jaké zajímavé informace se kolem nich točí.

Čítať ďalej...

Co vám usnadní letní dětské oslavy.

 prodej kornoutů na zmrzlinu

Připravujete dětskou oslavu narozenin v létě? To nejspíše plánujete mít v zásobě dost zmrzliny a děsíte se, kde všude po ní zbydou fleky. Nebojte se, s našimi typy na to, jak správně organizovat dětskou upatlanou párty to půjde lépe. Na konci článku se dozvíte, kde se nachází prodej kornoutů na zmrzlinu, ultimátní vychytávky na párty pro děti.

Čítať ďalej...

Víte, jak probíhá řez vodním paprskem?

řez vodním papskem

Moderní způsob dělby materiálu, tedy řez vodním paprskem, je velmi rychlé, ekonomické a ekologické řešení v průmyslu dělení materiálu. Tento článek popisuje způsob fungování řezby vodním paprskem, jaké výhody představuje a proč byste se o něj měli zajímat.

Čítať ďalej...

Kde všude můžete využít dutinkový polykarbonát.

dutinkový polykarbonát

Máme pro vás článek plný informací a nápadů o tom, kde se dá využít dutinkový polykarbonát. Tyto nápady jsou nejvíce spjaté s rodinnými domy, ale hodí se pro každého, kdo si chce rozšířit obzory o stavebních materiálech.

Čítať ďalej...

Aký je rozdiel medzi chladenie osobných a priemyselných miestností?

klimatizácia do bytu

Aktuálne panujú naozaj tropické teploty. V kanceláriách a domoch sa to rieši klimatizáciou ale čo také priemyselné haly? Vysoká teplota uberá sily ako zamestnancom, tak i strojom, ktoré sa ľahko prehrejú a vypnú. Kde získate najlacnejsie klimatizacie do bytu a kde klimatizáciu do priemyselných hál?

Čítať ďalej...

Nápady na vylepšenie bytu v období karantény

Čaj, Pohár, Zbytek, Klid, Odpoledne, Nápoj, Džbánek

Dochádza vám knihy na čítanie a trpezlivosť robiť tie isté domáce práce? Potrebujete premýšľať nad niečím iným než Corona vírusom? Máme pre vás nápady na potrebné veci, ktoré budete potrebovať vždy, ale obzvlášť v nasledujúcich mesiacoch.

Čítať ďalej...

Na čo idú kuny a ako na ich likvidáciu

Kuny sa rady udomácňujú cez chladné mesiace v našich obydliach, kde majú teplo, bezpečie a veľa priestoru. Bohužiaľ sú kuny nie moc slušným hosťom a budete radi, keď sa ich konečne nadobro zbavíte. Čo sú schopné na pôde urobiť za paseku a ako sa kun zbaviť?

Čítať ďalej...

Montážne plošiny českého výrobcu

 vysokozdvižné plošiny

Zháňate plošinu pre prácu vo výškach? Ak áno, venujte tomuto článku pár minút a pozorne si ho prečítajte, určite nebudete ľutovať. Spomenieme si totiž ako postupovať pri výbere vysokozdvižné plošiny a zameriame sa na jednotlivé druhy, konkrétne potom na montážnu plošinu.

Čítať ďalej...

Kontakt na redakciu

Pokiaľ máte záujem u nás publikovať článok, ozvite sa na e-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4