Na čo idú kuny a ako na ich likvidáciu

Kuny sa rady udomácňujú cez chladné mesiace v našich obydliach, kde majú teplo, bezpečie a veľa priestoru. Bohužiaľ sú kuny nie moc slušným hosťom a budete radi, keď sa ich konečne nadobro zbavíte. Čo sú schopné na pôde urobiť za paseku a ako sa kun zbaviť?

 

V čom problém s kunami spočíva

 

Kuny sú síce drobná a celkom roztomilé zvieratká, ale sú to predsa len dravci, ktorí žijú takmer dvadsať rokov a svoje novo nájdené obydlia si môžu agresívne chrániť, obzvlášť, ak majú mladé. Na našom území sú veľmi časté a zavítajú aj do miest, kde robia škodu vo vyhriatych motoroch automobilov.

Ak máte na svojom pozemku zvieratá, ako sú králiky, alebo sliepky, kuny sa budú snažiť je zabiť a odtiahnuť do vášho podkrovia. To vedie k tomu, že nedojedené zvyšky uhynuté zveri bude zostávať na pôde a rozkladať sa, hniť a vytvárať silný zápach, ktorý sa môže prejaviť až v teplejších mesiacoch.

Nehľadiac na škodu, ktorú napáchajú na domácich zvieratách, môžu byť v ohrození aj šteňatá, či mačiatka. Vo svojom príbytku kuny Kálí, takže aj keď si nebudú ťahať zvyšky uhynutých zvierat do brloh, budú vytvárať silný zápach, ktorého sa zbavíte len špeciálnymi pachovými odpudzovaču na kuny. Kuny majú rady podkrovia, pretože trhajú izoláciu a tesnenie a robia si z neho pelechy, preto potom môžu vytvárať značné škody na vašom majetku.

 

Ako kuny zlikvidovať

V prvej fáze je vhodné cez deň ísť do ich brlohu a všetko dôkladne vyčistiť. Po vyčistení aplikujte vhodný pachový odpudzovač, ktorý vám pomôže zničiť pachové stopy po kunách. Reaplikace je vhodná aj po odsťahovaní kuny, aby nemala šancu sa vrátiť na samá, či iná.

 Ďalšou formou ochrany pôdy sú ultrazvukové plašiča kún, ktoré sa inštalujú priamo do miesta, kde sa vyskytujú a vytvárajú pre kuny nepríjemný zvuk. Môžete tiež ochrániť okolia kurníku tak, že pred neho dáte vonkajšie plašič kun s detekciou pohybu, ktorý na nich spustí LED svetlá spolu s ultrazvukovým impulzom.

 Ak stále počujete v noci nad hlavami škrabanie a dupanie, posledný možnosťou je kuny odchytiť do vhodných odchytových klietok. Len cez popoludní nastražte pascu na pôdu, zoberte ostatné jedlo, ktoré si kuna schovala a dajte návnadu do určeného miesta v pasci. Môžete pridať aj niečo, čo kuna bežne nedostane, ako varené vajcia. Ráno klietka skontrolujte a ak sa podarilo, odvezte kunu najlepšie do pár desiatok kilometrov vzdialeného lesa, aby si nenašla cestu späť.

 Potom sa môžete vrátiť a okamžite opakovať prvej fáze, teda upratovanie, sprejový odpudzovač a ponechanie ultrazvukového odpudzovače. Prípadne sa môžete pustiť do opráv škôd a vyplňovanie skulinek, ktorými sa mohla dostať dovnútra.

Joomla SEF URLs by Artio

Jaká abraziva se používají na pískování?

abraziva na pískování

Zajímají vás různé informace v oblasti zpracovatelského průmyslu? Slyšeli jste již někdy o pískování? Tento článek přibližuje, proč je pískování a jeho kvalita velmi důležitá, jak probíhá, jaká abraziva na pískování existují a jaké zajímavé informace se kolem nich točí.

Čítať ďalej...

Co vám usnadní letní dětské oslavy.

 prodej kornoutů na zmrzlinu

Připravujete dětskou oslavu narozenin v létě? To nejspíše plánujete mít v zásobě dost zmrzliny a děsíte se, kde všude po ní zbydou fleky. Nebojte se, s našimi typy na to, jak správně organizovat dětskou upatlanou párty to půjde lépe. Na konci článku se dozvíte, kde se nachází prodej kornoutů na zmrzlinu, ultimátní vychytávky na párty pro děti.

Čítať ďalej...

Víte, jak probíhá řez vodním paprskem?

řez vodním papskem

Moderní způsob dělby materiálu, tedy řez vodním paprskem, je velmi rychlé, ekonomické a ekologické řešení v průmyslu dělení materiálu. Tento článek popisuje způsob fungování řezby vodním paprskem, jaké výhody představuje a proč byste se o něj měli zajímat.

Čítať ďalej...

Kde všude můžete využít dutinkový polykarbonát.

dutinkový polykarbonát

Máme pro vás článek plný informací a nápadů o tom, kde se dá využít dutinkový polykarbonát. Tyto nápady jsou nejvíce spjaté s rodinnými domy, ale hodí se pro každého, kdo si chce rozšířit obzory o stavebních materiálech.

Čítať ďalej...

Aký je rozdiel medzi chladenie osobných a priemyselných miestností?

klimatizácia do bytu

Aktuálne panujú naozaj tropické teploty. V kanceláriách a domoch sa to rieši klimatizáciou ale čo také priemyselné haly? Vysoká teplota uberá sily ako zamestnancom, tak i strojom, ktoré sa ľahko prehrejú a vypnú. Kde získate najlacnejsie klimatizacie do bytu a kde klimatizáciu do priemyselných hál?

Čítať ďalej...

Nápady na vylepšenie bytu v období karantény

Čaj, Pohár, Zbytek, Klid, Odpoledne, Nápoj, Džbánek

Dochádza vám knihy na čítanie a trpezlivosť robiť tie isté domáce práce? Potrebujete premýšľať nad niečím iným než Corona vírusom? Máme pre vás nápady na potrebné veci, ktoré budete potrebovať vždy, ale obzvlášť v nasledujúcich mesiacoch.

Čítať ďalej...

Na čo idú kuny a ako na ich likvidáciu

Kuny sa rady udomácňujú cez chladné mesiace v našich obydliach, kde majú teplo, bezpečie a veľa priestoru. Bohužiaľ sú kuny nie moc slušným hosťom a budete radi, keď sa ich konečne nadobro zbavíte. Čo sú schopné na pôde urobiť za paseku a ako sa kun zbaviť?

Čítať ďalej...

Montážne plošiny českého výrobcu

 vysokozdvižné plošiny

Zháňate plošinu pre prácu vo výškach? Ak áno, venujte tomuto článku pár minút a pozorne si ho prečítajte, určite nebudete ľutovať. Spomenieme si totiž ako postupovať pri výbere vysokozdvižné plošiny a zameriame sa na jednotlivé druhy, konkrétne potom na montážnu plošinu.

Čítať ďalej...

Kontakt na redakciu

Pokiaľ máte záujem u nás publikovať článok, ozvite sa na e-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4