Na čo idú kuny a ako na ich likvidáciu
Kuny sa rady udomácňujú cez chladné mesiace v našich obydliach, kde majú teplo, bezpečie a veľa priestoru. Bohužiaľ sú kuny nie moc slušným hosťom a budete radi, keď sa ich konečne nadobro zbavíte. Čo sú schopné na pôde urobiť za paseku a ako sa kun zbaviť?
V čom problém s kunami spočíva
Kuny sú síce drobná a celkom roztomilé zvieratká, ale sú to predsa len dravci, ktorí žijú takmer dvadsať rokov a svoje novo nájdené obydlia si môžu agresívne chrániť, obzvlášť, ak majú mladé. Na našom území sú veľmi časté a zavítajú aj do miest, kde robia škodu vo vyhriatych motoroch automobilov.
Ak máte na svojom pozemku zvieratá, ako sú králiky, alebo sliepky, kuny sa budú snažiť je zabiť a odtiahnuť do vášho podkrovia. To vedie k tomu, že nedojedené zvyšky uhynuté zveri bude zostávať na pôde a rozkladať sa, hniť a vytvárať silný zápach, ktorý sa môže prejaviť až v teplejších mesiacoch.
Nehľadiac na škodu, ktorú napáchajú na domácich zvieratách, môžu byť v ohrození aj šteňatá, či mačiatka. Vo svojom príbytku kuny Kálí, takže aj keď si nebudú ťahať zvyšky uhynutých zvierat do brloh, budú vytvárať silný zápach, ktorého sa zbavíte len špeciálnymi pachovými odpudzovaču na kuny. Kuny majú rady podkrovia, pretože trhajú izoláciu a tesnenie a robia si z neho pelechy, preto potom môžu vytvárať značné škody na vašom majetku.
Ako kuny zlikvidovať
V prvej fáze je vhodné cez deň ísť do ich brlohu a všetko dôkladne vyčistiť. Po vyčistení aplikujte vhodný pachový odpudzovač, ktorý vám pomôže zničiť pachové stopy po kunách. Reaplikace je vhodná aj po odsťahovaní kuny, aby nemala šancu sa vrátiť na samá, či iná.
Ďalšou formou ochrany pôdy sú ultrazvukové plašiča kún, ktoré sa inštalujú priamo do miesta, kde sa vyskytujú a vytvárajú pre kuny nepríjemný zvuk. Môžete tiež ochrániť okolia kurníku tak, že pred neho dáte vonkajšie plašič kun s detekciou pohybu, ktorý na nich spustí LED svetlá spolu s ultrazvukovým impulzom.
Ak stále počujete v noci nad hlavami škrabanie a dupanie, posledný možnosťou je kuny odchytiť do vhodných odchytových klietok. Len cez popoludní nastražte pascu na pôdu, zoberte ostatné jedlo, ktoré si kuna schovala a dajte návnadu do určeného miesta v pasci. Môžete pridať aj niečo, čo kuna bežne nedostane, ako varené vajcia. Ráno klietka skontrolujte a ak sa podarilo, odvezte kunu najlepšie do pár desiatok kilometrov vzdialeného lesa, aby si nenašla cestu späť.
Potom sa môžete vrátiť a okamžite opakovať prvej fáze, teda upratovanie, sprejový odpudzovač a ponechanie ultrazvukového odpudzovače. Prípadne sa môžete pustiť do opráv škôd a vyplňovanie skulinek, ktorými sa mohla dostať dovnútra.